iPad OS 15 : Co je nového

Od Rychlofky

Apple 7. června na WWDC 2021 představilo novinky, které budou uvolněny ale až na podzim. Pokud byste je chtěli dříve, tak jedině přes beta verzi. IPad má sice vlastní iPad OS, ale mrkněte i do iOS 15: Co je nového pro ostatní novinky společné pro oba systémy.

Widgety se konečně dají umístit kamkoliv, ne už pouze na vyhrazený pruh vlevo (vytáhnutelný při režimu na výšku a viditelný při režimu na šířku). Smutné je, že tímhle iPad OS jen dohání to co už iPhone dostal naděleno. Oproti iPhone jsou k dispozici větší widgety. A samozřejmě nové widgety – Finy My, Kontakty, Game Center, App Store, Mail. 

Stejně tak je to s App Library, tedy “poslední obrazovkou vpravo” kam se automaticky či ručně mohou odkládat instalované aplikace. Šikovné pokud nechcete mít iPad zaplevelený vším co jste si pořídili ale stále se k tomu chcete dostat. Nechybí ani možnost schovat celé stránky z plochy (home screen). 

Multitasking snad konečně míří k něčemu použitelnému (ne, není to běh aplikací na pozadí, to stále není možné, ale o možnost mít více aplikací na displeji). V iOS 15 se objevují konečně přeci jen lépe použitelné ovládací prvky pro uspořádávání aplikací na displeji. Bohužel stále není možné mít okna ačkoliv by Apple nic nebránilo to umožnit. Obzvlášť když iPad má být náhradou/ekvivalentem notebooku.

Takže ano, “multitasking” jsou stále pouze dvě aplikace ve “split” pohledu. Ovládací prvky vám ale snad konečně umožní to používat, protože doposud bylo lepší to nedělat. 

Poznámky/Notes umožňují označovat (tagging) další uživatele. Nové je i Quick Notes v podobě “sticky poznámek” vyvolatelný při swype odspodu s pomocí Apple Pencil (pera) a umožňující využít informace z běžící aplikace. Dostupné budou i na iOSu a Mac OS, ale vytvářet je lze pouze na iPadu. A pouze pokud máte/mají Apple Pencil.

Zajímavě vypadá možnost použít jednu myš/touchpad a jednu klávesnici pro Mac  a iPad. K čemuž potřebujete nový Mac OS (Monterey). Hledejte Universal Control

Pokud máte připojenou klávesnici, tak podržte Command pro zobrazení všech klávesových zkratek. 

Od Apple se můžete podívat na přehled v iPadOS Preview.

Swift Playground přináší možnost programovat a vytvářet aplikace s pomocí SwiftUI. Včetně odeslání do App Store.

App Privacy Report se rozrostl o to jaké domény aplikace kontaktuji a kdy to naposledy udělaly. Pořád je to ale jenom #PR hra Apple. 

Translate (tedy překládání) je dostupné napříč systémem – umí přeložit cokoliv kdekoliv. Bohužel čeština stále nic. Podáno to bylo jako novinka pro iPad, ale snad to bude i na iPhone. Byť u Apple jeden nikdy neví.

PS: Mrkněte i do iOS 15: Co je nového pro ostatní novinky společné pro oba systémy.