Lush (UK) končí se sociální sítěmi, stěžují si na boj s algoritmy a nechtějí platit aby byli vidět

Od Rychlofky

Lush (UK) končí se sociální sítěmi, stěžují si na boj s algoritmy a nechtějí platit aby byli vidět. Oznámili to například na Twitteru v sérii Tweetů a zjevně to myslí vážně, zákazníky očekávají na webu, telefonu nebo e-mailu.  Na jednu stranu se nelze divit, viditelnost na Facebooku je mizivá, Instagram tenhle trend následuje, Twitter to už nezachrání. Celé je to navíc nesmírně nákladné potřebou být neustále k dispozici a oddělením od veškeré ostatní komunikace.

2019-04-10 18_02_47-LUSH UK on Twitter_ _We're switching up social. Increasingly, social media is ma

Lush UK má 569,000 sledujících na Instagramu, 423,143 na Facebooku a 202,000 na Twitteru. Konec se týká Lush UK, Lush Kitchen, Lush Times, Lush Life, Soapbox a Gorilla profilů na Facebooku, Twitteur a Instagramu. Profily provozované Lush USA se toto netýká, pouze Lush z velké Británie.

2019-04-10 18_03_00-LUSH UK on Twitter_ _We're switching up social. Increasingly, social media is ma

Delší vyjádření:

Increasingly, social media is making it harder and harder for us to talk to each other directly. We are tired of fighting with algorithms, and we do not want to pay to appear in your newsfeed. So we’ve decided it’s time to bid farewell to some of our brand social channels – Lush UK, Lush Kitchen, Lush Times, Lush Life, Soapbox and Gorilla across Facebook, Twitter and Instagram – and open up the conversation between the Lush Community and us instead.

Lush has always been made up of many voices, and it’s time for all of them to be heard. We don’t want to limit ourselves to holding conversations in one place, we want social to be placed back in the hands of our communities – from our founders to our friends.

We believe we can make more noise using all of our voices across the globe, because when we do we drive change, challenge norms and create a cosmetic revolution. We want social to be more about passions and less about likes.

This is the first, exploratory step in Lush UK cutting out the middleman between ourselves and the Lush Community. However, we understand that this isn’t an action that can be supported just yet in all markets.

„This isn’t the end, it’s just the start of something new.

Viz též Lush abandons social media: it’s ‚getting harder‘ to talk to customers